Belcekız Plajı’nın Efsanesi: Fethiye Ölüdeniz’in Mitolojik Hikayesi

Ölüdeniz’in ismi, sakin suları nedeniyle verilmiş gibi görünse de, aslında bölgedeki bir mitolojik hikayeyle ilgilidir. Anlatılara göre, çok eski zamanlarda bölgeden geçen gemilerin uğrak noktalarından biri Ölüdeniz kıyılarıymış. Bir geminin kaptanı, su ve erzak almak için buraya uğradığında, yakışıklı oğlu Belcekız adında güzel bir kızla tanışır. İki genç birbirlerine aşık olur, ancak babası sadece işleri için buraya gelmiştir. Oğlan, Belcekız’ı görmek için zaman zaman su ve erzak işlerini aksatır. Babası, oğlunun Belcekız’a olan ilgisini fark eder ve aralarında tartışma çıkar. Tartışma kavgaya dönüşür ve babası oğlunu denize atarak öldürür. Bu olayın ardından deniz sakinleşir ve Ölüdeniz adı verilir.

Belcekız Plajı’nın efsanesi de oldukça dramatik bir hikayeye sahiptir. Anlatılara göre, Belcekız Plajı‘nın adı, burada intihar eden bir güzel kızın hikayesinden gelmektedir. Kaptanının oğluyla aşk yaşayan Belcekız, sevgilisiyle tartışan babası tarafından kayalıklardan denize atılarak öldürülür. Belcekız’ın intihar ettiği yer, plajın adı olarak kalmıştır.

Belcekız Plajı, Fethiye Ölüdeniz bölgesinde en güzel koylardan biridir. Plaj, çakıl taşları ve yumuşak kumuyla denize girmek ve güneşlenmek için ideal bir yerdir. Ayrıca, Ölüdeniz tekne turlarının başlangıç noktasıdır. Belcekız Plajı’nın efsanesi, bölgenin tarihi ve kültürel zenginliğine katkıda bulunur ve plajı ziyaret eden turistlerin ilgisini çeker.

Özetle, Ölüdeniz’in ismi, bölgedeki bir mitolojik hikaye ve Belcekız Plajı’nın adı ise yine bir dramatik efsaneden gelmektedir. Belcekız Plajı, Ölüdeniz bölgesinin en güzel koylarından biri olarak turistlerin ilgisini çekmektedir.

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyacağız

Bir Yorum Yazın

blank

www.fethiyetatilleri.com
[email protected]
Fethiye – Muğla
FethiyeTatilleri Blog Sayfası

blank

Günübirlik Turlar

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 – 2023 Fethiyetatilleri.com – Powered by 4treeWEB

blank

www.fethiyetatilleri.com
[email protected]
Fethiye – Muğla
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 – 2023 Fethiyetatilleri.com – Powered by 4treeWEB
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 – 2023 Fethiyetatilleri.com – Powered by 4treeWEB
Fethiye Tatilleri
Logo
Ürünleri Karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0