Fethiye: Tarihi Kent Kalıntıları, Doğal Güzellikler ve Dünyanın En Güzel Kumsalı

Fethiye, Türkiye’nin güzide turizm merkezlerinden biridir ve her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Bu turistlerin büyük bir kısmı, dünyada eşi bulunmayan, turkuaz denizi, bembeyaz kumlu plajları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile ünlü Ölüdeniz‘i ziyaret etmek için gelirler.

Ayrıca Fethiye, dalış meraklıları için de oldukça önemlidir. Af Kule gibi çok uygun dalış yerleri, tarihi mağaraları ve denizin derinliklerindeki tarihi eserleri ile dalış turizmine de açık bir yerdir. Alternatif sporları seven turistler için de oldukça cazip bir yerdir. Yamaç paraşütü gibi doğal yapısı ile uygun olan aktiviteler yapılabilir.

Fethiye’nin doğal güzellikleri arasında, korunmuş doğal alanların yanı sıra, Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi özel bölgeleri de bulunur. Ayrıca günlük turlar ile 12 adalar, deniz ve güneşin keyfini çıkarabileceğiniz eşsiz bir yerdir.

2006 yılında yapılan bir anket sonucu, Ölüdeniz kumsalı dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş ve %82 oy ile birincilik kazanmıştır. Ölüdeniz dışında, Fethiye’nin çevresinde de Belcekız (Belceğiz), Çalış Kumsalı, İztuzu Kumsalı (Dalyan) gibi birbirinden güzel kumsallar bulunmaktadır.

Fethiye’nin tarihi ve kültürel zenginlikleri de turizm için önemli bir rol oynamaktadır. Antik çağlardan kalan kent kalıntıları, Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos gibi antik kentler, turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıca Fethiye Müzesi de zengin eserleriyle turizme hizmet etmektedir.

Son olarak, Şövalye Adası da Fethiye turizmi açısından önemlidir. Tarihte Meğri Adası veya Fethiye Adası olarak da anılan Şövalye Adası, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı hale getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde tek yerleşimli adadır ve Fethiye körfezini kapatır. Adanın batısında Kızılada, doğusunda Çalış Kumsalı, güneyinde Fethiye ve kuzeyinde açık deniz bulunmaktadır. Şövalye Adası’nın limanın tam göbeğindeki yerleşimi, gün boyu güneş ışığını takip etme imkanı sunmaktadır.

blank

Düşüncelerinizi duymaktan mutluluk duyacağız

Bir Yorum Yazın

blank

www.fethiyetatilleri.com
info@fethiyetatilleri.com
Fethiye – Muğla
FethiyeTatilleri Blog Sayfası

blank

Günübirlik Turlar

Tüm Hakları Saklıdır © 2020 – 2023 Fethiyetatilleri.com – Powered by 4treeWEB

blank

www.fethiyetatilleri.com
info@fethiyetatilleri.com
Fethiye – Muğla
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 – 2023 Fethiyetatilleri.com – Powered by 4treeWEB
Tüm Hakları Saklıdır © 2020 – 2023 Fethiyetatilleri.com – Powered by 4treeWEB
Fethiye Tatilleri
Logo
Ürünleri Karşılaştır
  • Total (0)
Karşılaştır
0