Gezilecek Yerler

FETHİYE GEZİLECEK YERLER

Ölüdeniz Plajı konaklama tesislerinin ve restoranların bulunduğu sahil bölgesidir. Fethiye şehir merkezine 13 km, Hisarönü'ne 4 km, ünlü Çalış Plajı'na 18 km mesafededir. Türkiye ve Avrupa'nın en popüler tatil beldelerinden biri olan Ölüdeniz aynı zamanda Blue Lagoon olarak da bilinir. Benzersiz denizi ve muhteşem manzarası, bölgeyi popüler kılar ve dünyanın en çok fotoğraflanan plajlarından birisi buradadır. Ölüdeniz, plaj tarafında otel ve pansiyonlar ile harika restoranlar ve barlar ile dolu bir sahil beldesidir. Yamaç paraşütçüleri tarafından dünyaca ünlü ve popüler olan uçuş noktası olan Babadağ’ın eteklerindedir. Harika manzarası ve hava şartları ile dünyanın en iyi yamaç paraşütü noktalarından biridir.

Ölüdeniz plajı 2 bölümden oluşur. Denize doğru bakarken solda kalan kısım, Belcekız olarak adlandırılan uzun kumlu bir kumsala sahiptir. Diğer kısım ise Ölüdeniz olarak bilinen lagoon kısmıdır. Ölüdeniz ulusal bir rezerv olarak korunmaktadır. Rüzgarlı günlerde ve fırtınalarda bile burada deniz, havuz olarak sakin durur. Ölüdeniz muhteşem suları ve plajıyla dünyanın en iyi 5 plajı arasında yer almaktadır.

 

Ölüdeniz Kelebekler Vadisi, Muğla'nın Fethiye ilçesinin Faralya adlı köy sınırlarında bulunan, iki yüksek tepe arasından denize açılan bir vadidir. Fethiye civarındaki en göze çarpan yerlerinden Kelebeklerin evi olan bu vadi 1990'lı yıllarda doğal sit alanı olarak ilan edildikten sonra yapılaşmaya kapatılmıştır.

Bodur çam ağaçlarıyla kaplı kayalık yamaçlardan zorlu bir tırmanıştan sonra sayısız kelebeğin taşı toprağı örtecek kadar çok olduğunu görmek büyüleyicidir. Kendine has habitatıyla 100'den fazla kelebek türüne ve bir çok endemik bitki türüne ev sahipliği yapan bu güzel vadide gezerken, 52 metre yüksekten aşağıya inen şelaleyi görebilir, birbirinden güzel kelebek türlerini keşfe çıkabilirsiniz.

Kebekler Vadisine Ulaşım

Doğal manzarası ve beyaz kumsalı ile tatilcilerin uğrak yeri olan bu vadiye Ölüdeniz'den kalkan Dragon teknemizle yaklaşık 25 dk.lık keyifli bir tekne turuyla ulaşabilirsiniz. Tekneler vadinin kumsalının bulunduğu koyda gidiş-dönüş olarak duracak olup bu bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.
2.000 metre rakımlı Babadağ’ın eteklerinde bulunan bu Kelebek şehrinin içinde iki patika yolundan biriyle şelalelere, diğeri ile köy gidilebiliyor. Doğa yürüyüşü konusunda tecrübesizlerin vadinin yukarılarına tırmanmayı denemeleri çok uygun olmayabilir ancak ilk şelaleye kadar rahatlıkla çıkabilirler. Ancak isteyenler çıkışa devam ederlerse mükemmel bir manzarayla karşılaşacaklardır.

Kelebekler Vadisinde Konaklama

Kelebekler vadisi plajında bungalow tarzı konaklama işletmeleri bulunmuyor. Ancak güncel izin durumundan haberdar olmak kaydıyla çadırınızı açarak geceleyebilirsiniz. Ertesi güne yine tekneyle birlikte dönüş yapabilirsiniz.

Saklıkent Milli Parkı; Antalya ve Muğla illeri arasındaki sınırı çizen Eşen Çayı’nın bir kolu üzerinde yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük kanyonu olma özelliğine sahip Saklıkent Kanyonu’nu barındıran milli park içerisinde kızılçam, sedir ve karaçam ormanları yer almaktadır. Sınırları içerisinde bulunan kanyonun yaklaşık olarak 200 bin yıl önce oluştuğu düşünülmektedir. Bu kanyon, oldukça kolay bir şekilde aşındırabildiği kalkerli arazide fay çatlaklarının yardımı ile oluşmuştur. Günümüzde Saklıkent kanyonu ve çevresi koruma altına alınmıştır.

Fethiye sınırları içerisinde yer alan bu kanyonun varlığı yakın zamana kadar bilinmiyordu. Ancak rivayetlere göre bir çoban tarafından keşfedilmiş ve çevre yerleşkelerde de merak konusu haline gelmiştir. Kanyonu keşfeden çobanın Çevre ve Orman Bakanlığı’na bildirmesinin ardından ise kanyon milli park ilan edilmiş ve Saklıkent bugünkü halini almıştır.

Türkiye’nin görülmesi gereken en güzel yerlerinden birisi olan Saklıkent; sadece kanyonu ile değil, aynı zamanda yemyeşil vadileri, uzayıp giden ırmakları ve rafting yapmaya uygun Karaçay nehri ile de görülmeye değer bir yerdir. Peki, doğa harikası güzellikleri barındıran Saklıkent’e ulaşım nasıl sağlanır?blank

Saklıkent’e Nasıl Gidilir?

Muğla’nın Seydikemer ilçesinde yer alan Saklıkent ile Fethiye arası yaklaşık olarak 40 kilometredir. Bulunduğu arazinin yüksekliği 1000 metrenin üzerinde olan milli parka hava yolu ile gidecekseniz Dalaman Havalimanını tercih edebilirsiniz. Bu sayede Antalya, Muğla ve Bodrum üzerinden Fethiye’ye ulaşabilirsiniz. Milli park; Fethiye’ye 45, Antalya’ya ise 50 km. uzaklıkta yer almaktadır.

Saklıkent’e kendi özel aracınız ile gidecek olursanız Fethiye’den yola çıkıp Kayadibi Köyü’ne doğru 40 km. gittikten sonra milli parka ulaşabilirsiniz. Ancak toplu taşımayı kullanacaksanız Muğla otogarının önünden hareket eden Fethiye-Saklıkent dolmuşlarını da kullanabilirsiniz. Dolmuşlar ile Saklıkent’e yolculuk yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir. Yine özel aracınız ile çok daha kısa süre içerisinde ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Saklıkent’e günübirlik turlar ile de gidebilirsiniz. Fakat Saklıkent Kanyonu ziyaretiniz sırasında tedbirli olmanızda yarar var. Çünkü kanyonun suyu oldukça çakıllıdır ve bazı noktalarda bele kadar yükselir. Ayrıca kanyona giriş ücretlidir.

Kayaköy'e gelmek için ilk önce Muğla'nın Fethiye ilçesine varmanız lazım. Fethiye de görüp, vakit geçirmek isteyebileceğiniz harika bir yer. Buraya kadar gelmişken kesinlikle birkaç gün Fethiye'de konaklayın ve kendinize harika bir tur planlayın. Kayaköy de bu planınız içerisindeki bir noktanız olsun.
Kayaköy, Fethiye merkeze 20 dakika mesafede konumlanıyor. Ayrıca Ovacık Mahallesi'ne ve İngilizlerin meşhur eğlence noktası Hisarönü'ne de oldukça yakın.blank
Karmylassos, Levisse Köyü, Kayaköy, Hayalet Köy… Ne şekilde anmak isterseniz isteyin burayı gezmek hepimize köklü bir tarihin kapılarını aralıyor. Lakin Kayaköy'ün tarihini bilmeden ziyaret etmek gezinizi biraz yarım bırakabilir. Hikâyesini okuyup buralara gelmek, sadece bir kaya parçasını görmekten çok daha fazlasını size hissettirecek. Dokunduğunuz her bir taş, başka bir ailenin anılarını sizlere gösterecek.
Likya Uygarlığı kentlerinden olan Karmylassos yani bizim bildiğimiz ismi ile Kayaköy'ün geçmişinin MÖ 3 binlere kadar uzandığı söyleniyor. Karmylassos'tan sadece kaya mezarları ve lahitler günümüze kadar gelmiş. Şu an gördüğümüz Kayaköy yapıları, 19'uncu yüzyıldan sonraki tarihin izlerini yansıtıyor.
Osmanlı Dönemi'nde Rumlar Karmylassos şehrinin kalıntılarına can vermek için buraya yerleşmeye karar vermiş. Yeniden ayağa kalkan bu yerleşim yerini de Levissi ismi ile anmışlar. Doç. Dr. Mustafa Gökçe'ye göre ise 1400 yıllarda Kayı ve Karakeçili Yörükleri de bu bölgede yaşıyormuş. blankYörüklere ait mezarlardaki damgalar ve izler buna kanıt olarak gösteriliyor. Anlayacağınız Türkler ve Rumlar aynı bölgede uzun yıllar boyunca yaşam sürmüşler. Rumlar bu köyde yaşam sürerken, Türkler de ovalarda hayatlarını idame ettirmiş.
Rumların küçük bir köy olarak kurduğu Levissi Köyü, yıllar içinde gelişmiş ve hatta dışarıdan göç almış. En sonunda bir kasabaya dönüşmüş. Hatta Karya isminde bölgenin ilk gazetesi de burada basılırmış. Bu dönemlerde, Levissi'nin refah içinde oldukça keyifli ve güzel zamanlar geçirdiği söyleniyor.
Daha sonra, 1880'li yıllarda Anadolu'nun batısında ayaklanmalar başlamış ve olayların ardından Türkler ve Rumlar arasında da sorunlar çıkmış. Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasının ardından Yunanistan ve Türkiye arasında imzalanan Mübadele Anlaşması(30 Ocak 1923)'na göre de Hristiyan Rum ve Türkler Yunanistan'a, Yunanistan'daki birçok Müslüman da Anadolu'ya göç etmek durumunda kalmış.

Köyü terk etmek zorunda kalan Rumlar, gidip tekrar döneceklerini düşündükleri için eşyalarını Türk komşularına emanet etmişler. Ancak ne yazık ki giden Rumlar bir daha hiç dönmemiş. Boşaltılan köylere ise Yunanistan'dan gelen mübadiller yerleştirilmiş fakat buradaki yaşama uyum sağlayamamışlar. Çünkü yamaç aşağı kurulmuş Levissi Köyü, çiftçilik ile uğraşan yeni sakinleri için pek uygun değil. Bölge, alışmış oldukları yaşam alanından biraz farklı gelmiş. Haliyle bu aileler, etrafta daha uygun alanlara doğru yerleşmeyi tercih etmişler. Anlayacağınız, Kayaköy bir kez daha terk edilmiş.

Tüm bu olayların ardından köy, Hayalet Köy olarak varlığına devam etmiş ama yine kendi huzuru ile baş başa kalamamış. Tahmin edersiniz ki böyle yerlerdeki gömü efsaneleri meşhurdur. O dönemlerde de gömü bulmak umuduyla Kayaköy'e gelenler evleri yağmalamış ve birçok yapıya zarar vermiş. 1957 yılında yaşanan 7.3 depreminde evlerini kaybedenler, Kayaköy'deki evlerin kapılarını ve pencereleri alıp götürmüşler. Nihayetinde köy yine tam bir Hayalet Köy olmuş.

Hikâyesi ile kalpleri sızlatan Hayalet Köy yani Kayaköy, günümüzde ise ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Tatil için Fethiye’yi tercih ettiğinizde gezmeniz gereken yerleri araştırırken veya sorarken sizlere tavsiye edilen yerlerden biri mutlaka Yakapark olacaktır. Doğal güzelliğinin yanı sıra doğaya işletme tarafından eklenmiş güzellikleri ile ortamın büyüsüne kapılabilirsiniz. Yakaparkı bu kadar meşhur yapan kaynağındaki buz gibi suyu. Yakapark, en kalabalık saatlerinde bile misafirlerini bekletmeyen bir restoran ve doğal gezinti olarak gezmeniz gereken yerler listesinde yerini alabilir. Bu ortamın doğası ve güzelliği mutlaka görülmesi gereken bir yer olması nedeniyle tavsiye ediyoruz. İçerisinde bulunan şelalenin havuzunda bulunan su gerçekten çok soğuk. Havuzun taştığı noktalarda ayaklarınızı bu suya sokarak test edebilirsiniz. Havuz üzerindeki yazıda havuz içerisinde 5 dakika kalana içecek, 15 dakika kalana ise yiyeceğin ücretsiz olduğunu belirten bir tabela bulunuyor. Öyleki işletme soğuk içeceklerin soğuk kalması için havuz içerisinde bekletiyor.blank
Safari turuna çıkmanız durumunda buraya uğramanız mümkün. Ayrıca özel aracınızla gidebilirsiniz. Ölüdeniz merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunuyor. Bu nedenle Yakapark yakınlarında bulunan Gizlikent ve Saklıkent bölgelerine uğrarken burayı da listenize eklemek mantıklı olacaktır. Saklıkent‘e 18 km mesafede olması nedeniyle bölgede gezmeye gitmeniz durumunda uğrayabilirsiniz.

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı sessiz sakin, huzur dolu bir tatil beldesidir. Yemek sonrası yapılan akşam yürüyüşlerinin, tekne turlarının, şifalı suların, çamur banyolarının en popüler adresidir. Akdeniz ve Ege Denizinin karıştığı bu bölgede yeşilin ve mavinin en güzel bulacaksınız. Dalyan Nehrinin dinlendirici manzarasına karşı kahvenizden farklı bir tat alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Öncelikle Dalyan’a ulaşımınız çok kolay, özel aracınızla Dalaman havalimanı buraya sadece 1 saat uzaklıkta.blank

Eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra Dalyan, binlerce yıl öncesinden günümüze kalan Kaunos Antik Kenti'ne de komşudur. Kaunos, kendi zamanında Karia ve Lykia bölgeleri arasında, döneminin önemli liman kentlerinden biriydi. Fakat 1. Yüzyılda limanın kanalın getirdiği alüvyonlarla dolmaya başlamasıyla eski önemini kaybetti. Dalyan'da Kaunos'a dair sayısız kalıntı bulunuyor. Bunlardan en çok dikkat çekenlerinin arasında kentin kayalara oyulmuş tapınak şeklindeki gösterişli kaya mezarları yer alıyor.

Dalyan, sıcak su kaynakları açısından da hayli zengin bir bölgede yer alıyor. Özellikle Köyceğiz Gölü'nün güneyi ve kanalın üst kısımları bu açıdan önemli. İnsanı gençleştirdiği söylenen çamur banyolarına olan ilgi artarak devam ediyor.

FETHİYE HAKKINDA

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this