line fethiye tatilleri scaled

blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank
blank blank

Fethiye Hakkında

Fethiye yem yeşil doğası ve eşsiz denizi ile sizlere huzur sunan bir bölgedir. Sizlere bölge hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Ülkemizin önemli turizm bölgelerinden biri olan Fethiye en güzel 10 turistik merkezden birisidir. Kelebekler Vadisi, Rum Mahallesi Kayaköyü ve Kabak Koyu ile en güzel turistik mekânlara sahip bir doğa harikasıdır, adeta bir cennettir. Mavi bayraklı pek çok kumsalı bulunan ilçe, tarihi açıdan da oldukça eski bir maziye sahiptir.

Şehrin keşmekeşinden kurtulup doğa ile buluşmak istediğiniz her an sizleri bekler Fethiye.

Fethiye’nin Tarihi

Fethiye eski zamanlardan beri aslında önemli bir yerleşim yeridir. Likyalıların sahip olduğu ve Telmessos olarak da anılan kent Işık Yurdunun İnsanları olarak da bilinmektedir.

Milattan önce 545 yıllarında Pers hâkimiyetine giren kent, milattan önce 333 yılında ise Büyük İskender tarafından ele geçirilmiştir. İskender’in ölümü sonrası bir süre Mısır egemenliğinde kalıp ardından Roma İmparatorluğuna geçmiştir. Bu dönemde kente Meğri yani uzak diyar adı verilmiştir.

1282 yılında Menteşe beyliği Meğri’yi Bizans’tan alarak kendi topraklarına katmıştır. Ardından 1424 yılında Osmanlıya dâhil olmuştur Meğri. İlçe Cumhuriyetin ilanından sonra Muğla’ya bağlandı. Adını ise 1913 yılında Şam’dan kalktıktan sonra Teberiye civarında uçağı düşen ilk pilotlarımızdan Fethi Beyin’in anısına Fethiye olarak almıştır.

Bölgenin Akdeniz’in önemli turizm yerlerinden biri olması sebebiyle size vereceğimiz listede yer alan bölgeleri mutlaka görmenizi öneriyoruz. Hepsi hakkında kısa bilgiler de vereceğiz.
Ölüdeniz: Dünyanın en güzel plajlarından birisidir denilebilir. Sakin ve sıcak suyu ile eşsiz bir doğa harikası. Metrelerce uzunlukta sığ suyu ile tam bir dinlenme noktası. Ayrıca yamaç paraşütü yapanları izlemek ayrı bir keyif verecektir.
Belcekız Plajı: Ölüdeniz’de tavsiye edeceğimiz bir plaj.
Kelebekler Vadisi: Sık sık fotoğrafçıların uğradığı eşsiz bir manzaraya sahip 80’den fazla kelebek çeşidinin bulunduğu bir vadi.
Kabak Koyu: Son zamanlarda genç kesim içinde popüler olan 200 metrelik eşsiz bir koy.
Kayaköy: Eski adı Levissi olan bir Rum köyüdür.
Gemiler Adası: Eski adı Aya Nicola olan Ölüdenizdeki en güzel ve en büyük ikinci koy, Bizans ve erken Hristiyanlık dönemine ait kilise kalıntıları bulunmaktadır.
Likya Yolu: Antalya ve Fethiye koyları arasında yer alan 535 km’lik Türkiye’nin en uzun dağ yürüyüşü yoludur.
Çalış Plajı: Fethiye merkezine 5 km uzaklıkta olan bölgenin en sakin plajlarından birisidir. Ayrıca Caretta carettaların da yaşam alanıdır.
Fethiye Kral Mezarları: Doğal kaya oluşumlu, eşsiz işlemeli ve gotik yapılı bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin.
Fethiye Merkez: Paspatur çarşısı, Balık pazarı gibi canlı bölgeleri ile mutlaka merkezi gezmeyi ihmal etmeyin.

Fethiye’ye nasıl gidilir ?

Hava Yolu ile Ulaşım: Fethiye’ye en yakın havalimanı Dalaman havalimanıdır. Ayrıca isterseniz Antalya havalimanını da kullanabilirsiniz. Dalaman ile Fethiye arası 44 km ve süre olarak yaklaşık 40-45 dakika arası sürmektedir. Antalya’dan ise bu yol süre olarak 2,5 ile 3 saat arası sürmektedir. Pegasus ve THY gibi pek çok şirketin 7 gün buraya uçuşları bulunmaktadır. Ancak uçak bileti almadan önce fiyat kontrolü yapmanızı öneririz. Zira bayram ve resmi tatillerde fiyatlar yükselebiliyor.

Dalaman Havalimanından Ulaşım: Havalimanından HAVAŞ ve MUTTAŞ servisleri ile Fethiye merkezine rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kara Yolu ile Ulaşım: Fethiye Muğla’ya 92 km uzaklıktadır. İstanbul ile 820, İzmir ile 260 km ve Ankara ile 635 km mesafede bulunmaktadır. Kara yolu ile gelecekler için tavsiyemiz özellikle Akyaka yakınlarında ineceğiniz 2 şeritli asfalt dağ yolunda fazla sürat yapmamanız yönündedir.

Ayrıca kara yolu ile kişisel aracınızı kullanmak istemiyorsanız hemen hemen tüm seyahat firmalarının direk seferleri mevcuttur. Dilerseniz Muğla otogarından Fethiye dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Ancak fiyat olarak direk seferler ile aynı ücrete denk geldiği için ve indi bindi arası çok uzun yolculuk yapıldığı için bunu tavsiye etmiyoruz.

Fethiye merkezden ÖlüDeniz’e sürekli minibüs seferleri mevcuttur.

Dalaman Airport : 50 km
Bodrum Airport : 195 km
İzmir Airport : 310 km
Göcek : 30 km
Marmaris : 125 km
Antalya : 210 km

Fethiye Muğla ilinin doğu bölümünde yer almaktadır. Batısında Akdeniz yer alırken, doğusunda ise Antalya bulunuyor. Kuzey bölümünde Denizli ve Burdur illerine komşudur. Fethiye Muğla’nın en büyük ilçelerinden birisi olma unvanına sahiptir. İlçenin ortalama nüfusu 159 bin civarındadır. Yüzölçümü ise yaklaşık 3.59 kilometre karedir.

Anahtar Kelimeler

akdeniz beach hotel oludeniz genel fotolar

Akdeniz Beach Hotel Ölüdeniz Fethiye

0 Yorumlar

Herşey Dahil Akdeniz Beach Hotel Akdeniz Beach Hotel bölgenin en popüler 3 yıldızlı otellerindendir aynı zamanda Ölüdeniz’de denize en yakın

En Düşük0₺ Hemen İncele
belcekiz beach club hotel fethiye tatilleri

Belcekız Beach Club Hotel Ölüdeniz Fethiye

0 Yorumlar

Belcekız Beach Club Otel Ölüdeniz Belcekız Beach Club Hotel , meşhur plajlarıyla ünlü Ölüdeniz’de denize sıfır konumda olup, mükemmel güzelliği

En Düşük0₺ Hemen İncele

line fethiye tatilleri scaled